Przejdź do głównej zawartości

3. Zad. (Gr. 1.) SYNCHRONIZACJA RUCHU. Komu to potrzebne?

PROBLEM

Po co jest sygnalizacja świetlna? Właściwie wszyscy wiemy. Ale stojąc na światłach nie zastanawiamy się specjalnie nad jej logiką. Zielone - jedziemy. Czerwone stoimy. Ale jak działa światło pomarańczowe?  Spróbujcie szybko z pamięci odtworzyć sekwencję świateł (możecie rozpisać ją w komentarzach poniżej strony).  Dlaczego sekwencja 3 świateł jest właśnie taka? Co jest z tym światłem pomarańczowym? Niby proste urządzenie - reguluje ruch i ratuje życie. Wiedzieliście, że światła się synchronizują na skrzyżowaniach? Co o tym decyduje? Dlaczego w dużych miastach synchronizacja jest ważna?




WASZE ZADANIE:

Otwórzcie Makecode i spróbujcie napisać kod, który odtworzy sekwencję zmiany świateł.

JAK ZROBIĆ? / MODYFIKACJE:

Wersja prosta: 
Zaplanujcie i zakodujcie samą sekwencję zmiany. Zamiast podłączonych dodatkowych kolorowych diod LED lub diod zmieniających kolor - możecie użyć wyświetlacza micro:bita w formie symboli koloru np. R (red - czerwony), G (green - zielony), O lub Y (orange lub yelow - pomarańczowy lub żółty). 
Wersja zaawansowana: 
Za pomocą dwóch mikrokontrolerów spróbujcie zsynchronizować sekwencję dwóch sygnalizatorów (1skrzyżowanie lub 2 skrzyżowania). Do tego można zastosować jeżdżące roboty lub spróbować zsynchronizować ruch na skrzyżowaniach korytarzy szkolnych... 

GDZIE STOSOWAĆ?
(własne pomysły możecie dopisać do komentarzy pod stroną)
  • We wszystkich projektach dotyczących ruchu drogowego, kierowania ruchem itp. 
  • W projektach, które tłumaczą działania ekranu LCD, odbioru koloru przez ludzkie oko (biologia), mieszania barw itp. (Uwaga: potrzebne są dodatki z multikolorową i programowalną diodą lub diodami LED - np. pasek 24 diod albo diody robota).




Komentarze