Przejdź do głównej zawartości

3. Zad. (Gr.2.) CO WSPÓLNEGO MA NIETOPERZ Z SAMOCHODEM? Nie chodzi o Batmana!


PROBLEM
Uważaj bo nietoperz wkręci Ci się we włosy! A to jest możliwe? Niezupełnie. Nietoperze wykorzystują echolokację  Już dawno podpatrzono te zdolności nietoperzy i zaczęto budować urządzenia naśladujące naturę. Widzieliście gdzieś takie urządzenia? 


Najpierw wykorzystywano ten mechanizm w technice wojskowej: echosonda lub sonar np. na łodziach podwodnych. Współcześnie nie tyko w wojsku korzystacie z takich urządzeń. To różne czujniki odległości. Gdzie i do czego można je jeszcze wykorzystać? Macie jakieś pomysły? 

Dziś urządzenia wykorzystujące czujniki ultradźwiękowe (ultrasonic sensor) są bardzo powszechne. Czy wiecie gdzie i po co montuje się je w samochodach?

WASZE ZADANIE:

Otwórzcie Makecode i zaprojektujcie prosty czujnik parkowania lub alarm używając ultradźwiękowego czujnika odległości. Uwaga: jeśli to będzie alarm to pamiętajcie, że powinien on działać aż do jego wyłączenia przez właściciela!

JAK ZROBIĆ ?
Aby skorzystać z czujnika po otwarciu programu z menu bloczków trzeba wybrać rozszerzenia (z plusikiem), a następnie w karcie rozszerzeń znaleźć kafelek zestawu o nazwie "grove". Po kliknięciu zestaw zainstaluje do naszych bloczków nowy komplet o tej samej nazwie. Nasze urządzenie to: Ultrasonic Sensor (V2).

Wersja prosta: 
Zaplanujcie i zakodujcie prosty czujnik, który przy wykorzystaniu instrukcji warunkowej (if) zasygnalizuje (na wyświetlaczu mikrokontrolera), że odległość jest mniejsza od tej, która została przez was zadeklarowana. Pamiętajcie o właściwym określeniu PIN-u. 

Wersja zaawansowana: 
Stwórzcie zaawansowany czujnik, który odczyta więcej zakresów odległości i zasygnalizuje w zależności od zakresu (dźwięk, wyświetlacz, dioda itp) stopień zbliżenia obiektu do czujnika. Do generowania dźwięków użyjemy bloczków z kategorii "Muzyka". Do projektu potrzebne mogą być 2 zmienne: np. "sygnalizator", która odtworzy wartość odczytaną z czujnika oraz zmienna np. "sensor", która będzie zbierała dane z czujnika. Aby bardziej skomplikować projekt mogą też przydać się bloczki  z grupy LED (plot bar graph - narysuj wykres słupkowy)

GDZIE STOSOWAĆ?
(własne pomysły możecie dopisać do komentarzy pod stroną)
Czujnik odległości jest bardzo uniwersalnym rozwiązaniem. Można stosować go niemal w każdym projekcie. Przykładowe zastosowania to: 
  • Instrukcje np. budowanie układu witającego gości. Po wykryciu obecności może wyświetlać strzałkę. Podchody ;)
  • Oszczędzanie energii: nocne oświetlenie, które uruchamia się tylko po wykryciu osoby w założonym polu skanowania czujnika. Światła drogowe, które sterowanie ruchem uruchamiają dopiero po wykryciu samochodu w odpowiedniej odległości. 
  • Alarmy i układy strzegące "skarbów".

Chcecie zajrzeć na ekran ze źródłami? To tutaj kliknijcie.



Komentarze